اطلاعیه

جامعه محترم بازنشستگان صنایع مس ایران

با سلام و احترام و آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون شما بزرگواران ؛
ضمن تقدیر و تشکر از حمایت ها، رهنمودها و بزرگواری تک تک شما عزیزان از نمایندگان منتخب خود در قالب مجمع نمایندگان وهیئت مدیره به جهت رسیدن نسبی به اهداف کانون بر اساس شرح وظایف تعریف شده ، اطلاع دارید شرکت ملی صنایع مس ایران در طول سالیان گذشته متاًسفانه با اتخاذ تصمیمات مقطعی و صدور مصوبات خاص با شرایط ویژه باعث اختلافات فاحش ونادیده گرفتن بسیاری از حقوق حقه جامعه پیشکسوتان شده است، مدیریت های مقطعی ،عدم دقت و کارشناسی لازم در اخذ مصوبات، اجرایی نشدن مصوبات توسط مجریان، عدم تمرکز سکونت و یکپارچگی بازنشستگان در مطالبه گری حقوق خود و … از جمله دلایلی است که می‌توان به آن اشاره نمود . در اواسط دهه ۸۰ تصمیمی اتخاذمیگردد که امور بازنشستگی زیر ساختار سازمانی مصوب شرکت مس به موسسه صندوق بازنشستگی تغییر نام می یابد و از آن زمان بدلیل تفسیرهای سلیقه ای مدیران وقت مشکلات عدیده بازنشستگان آغاز میشود ،مفاد اساسنامه صندوق بطور مطلق بعضاً رعایت نگردیده ، مدیریت های مقطعی، ناکارآمد سیاسی ،غیر مرتبط با بنگاهداری اقتصادی و انتصابی از مراکزی غیر از شرکت مس ویامدیران دستوری ،ایجاد شرکت های خانوادگی و غیر وابسته به صنعت مس از قبیل پسته ایرانیان ،کشت و صنعت جیرفت ،توسعه آبادانی استان کرمان و …بمانند قارچ در دل صندوق بازنشستگی رویانده شد و امروزه اثرات منفی اقتصادی و تبعات آن کمر صندوق بازنشستگی و جامعه پیشکسوتان را شکسته و باعث دغدغه خاطر آنان از آینده خواهد شد. احدی از بازنشستگان منکر دارایی‌های بالقوه ، راکد وبعضاً بدون شناسنامه موسسه صندوق بازنشستگی نمی باشند ولی آیا سوال شده چرا بیش از دو دهه از تحویل وتحول اموال و املاک شرکت ملی صنایع مس ایران به صندوق بازنشستگی می‌گذرد و این دارایی‌ها(هکتارها زمین درکرمان وبندرعباس فاقداسنادمالکیت ) بالفعل تبدیل نشده اند ؟!!! ایا پاسخی غیر از عدم برنامه ریزی واینده نگری به اینده بازنشستگان وانجام امور روزمرگی مدیریت ها وجود دارد؟!!………
کانون بازنشستگان بنمایندگی از سوی جامعه معززو محترم پیشکسوتان صنعت مس بارها رسالت خود را از طریق مذاکره، مکاتبه، جلسات و حتی لاجرم در مقاطعی با تندی و عصبانیت انجام داده لیکن هنوز شاهد این بی مبالاتی ها و اهمال در انجام وظایف مدیریت ها ادامه دارد ومتاسفانه بعضاً تعمداً وبرخی از روی عدم اگاهی، کانون بازنشستگان را مقصر بی درایتی ها و بی کفایتی های برخی از مدیریت ها قلمداد مینمایند،که امری ناپسند و عملی ناشایست نسبت به جایگاه حقوقی کانون وارکان ان است.
بازنشستگان محترم صادقانه خدمت شما عرض نماییم متاسفانه برخی از این مدیریت‌ها ،ناتوان و عاجز در بنگاه داری اقتصادی بجای اینکه باحضورفیزیکی ونظارت مستقیم درعملکردشرکتها وبه سودرسانی وتعیین تکلیف نمودن شرکتهای زیان ده شاهدهستیم ترجیح می دهندکماکان در منطقه خوش آب و هوای تهران نشسته و حتی حاضر نیستند در ماه یک سفر به استان کرمان( قطب اقتصادی و بنگاهداری وشرکتهای زیر مجموعه صندوق بازنشستگی ) داشته باشند ؟!!
با فروش اموال و املاک صندوق واخذ تسهیلات وام از بانک ها واز محل بدهی‌های سالیان گذشته شرکتهای تحت پوشش مبادرت به خرید سهام مس نموده که این موضوع به یک نفر کارشناس بورسی و یکدستگاه کامپیوتر نیاز دارد وبشکرانه پروردگار سهام ‌مس ارزش جهانی و ملی پیدا کرده و این افزایش سود سهام را جزء افتخارات خود می‌دانند و متوجه نیستند ثابت شده ارزش فعلی سهام اصطلاحاًحباب است آیا از محل دارایی‌های غیرمنقول و شرکت های ایجاد شده سودی را حاصل نموده اید( البته دو سه شرکت انگشت‌شمار مستثنی هستند)؟! !!قابل ذکر است حتی برای شرکت های ورشکسته جهت انجام مراحل تصفیه این شرکتهای زیان ده سالیان متمادی حقوق ومزایا پرداخت نموده و متاسفانه به همین افرادی که صدای جانبداری از حقوق بازنشستگان را مینمایند؟!!چنانچه اسامی این قبیل افرادمورددرخواست بازنشستگان محترم باشد حتماهیات مدیره برحسب وظیفه تقدیم خواهدنمود.

تاسف بار تر از ان، این است که مدیریت ها جهت توجیه نمودن ایرادات خود همیشه و در همه حال افرادی مغرض،تنگ نظروکم سوادنسبت به مسائل اداری وحقوقی با بی تدبیری وقدرت تجزیه وتحلیل به آینده نگری را در قبال کانون بازنشستگان(خانه دوم بازنشستگان) قرارداده وانان نیزالحق والانصاف کورکورانه و ناشیانه از عملکرد ضعیف مدیریت ها جانبداری مینمایند و این علامت سوال برای همیشه در تاریخ کانون بازنشستگان باقی خواهد ماند ؟!!! اخیراً همکاروعضو محترم هیأت مدیره آقای یداله سالاری بنابه رسالت خود به منظور دفاع از حق و حقوق بازنشستگان و جلوگیری از بزرگنمایی وانحصارطلبی برخی مدیران درمصادره نمودن اقدامات وپیگیری های شبانه روزی ارکان محترم کانون ومدیرعامل وهیات امنای محترم شرکت ملی صنایع مس ایران علیرغم میل باطنی خودلاجرم درهمان فضای مجازی نکات کلیدی بسیار ارزشمند توأم با صداقت کلام درپاسخ به مصادره کننده عملکرد مدیرعامل محترم شرکت ملی صنایع مس ایران ،هیات امنای محترم موسسه صندوق بازنشستگی مس ،معاونین محترم ومدیرمحترم اموربازنشستگان را به منظورروشن سازی اذهان بیان نمودندکه موردتحسین وتمجید حق طلبان بازنشسته قرارگرفته، لیکن بلافاصله مشاهده می گردد همان علمداران بی تدبیر ، هواداری ودایه مهربان تر از مادر بدون توجه به عمق صدق کلام ایشان به مقابله بامنتخب جامعه بازنشستگان برخاسته و مواردی کذب را تحت عنوان طرح سوال مطرح می نمایند ؟!!
و کلیه ضعف های مدیریتی از گذشته تا کنون را به عملکرد درخشان کانون بازنشستگان ارتباط می دهند.
* از جمله آیین نامه استخدامی شرکت مس باستناد تبصره ذیل ماده ۲۱ قانون مدیریت خدمات کشوری؟!! لازم به ذکر است که این مورد از وظایف قانونی صندوق وهیات امنای محترم صندوق بازنشستگی صنایع مس است. کانون بازنشستگان در ان مقطع زمانی توسط هیات مدیره وقت پیگیری های لازم را بعمل اورده وتغییری درماهیت صندوق بوجود نیامد و این را قاطعانه بدانند ودر اینده هم بوجود نخواهد امد .

*کاهش سهام شرکت سرمایه گذاری افراد حقیقی از ۴۹% به ۳۴ % (بدون توجه باینکه بر اساس نصح صریح قانون،کانون بازنشستگان وکالت قانونی بازنشستگان در سهام شرکت سرمایه گذاری و کلیه شرکت‌های سهامی افراد حقیقی را ندارد)ولی کانون از ان زمان تا کنون مرتباً پیگیری نموده وحتی یک شخص مدعی نیز در جلسات متعدد دعوت شده با حضور معاونت محترم مالی واقتصادی شرکت سرمایه گذاری ،مدیرمحترم وقت اموربازنشستگان وهیات مدیره کانون وباتوجیهات وارائه مستندات توسط مسئولین ذیربط،، اطلاعیه فروش سهام دران زمان ابلاغ،لیکن متقاضی تمایل به خرید نبوده لیکن سهام مذکور خوشبختانه به صندوق بازنشستگی به عنوان سهامداراصلی واگذار میگردد؟!!

* پیگیری سهام ترجیحی ،خود شما شاهد هستید .
که این اتفاق از سال ۱۳۸۶وپس ازتوزیع سهام به شاغلین شروع شده و هیئت مدیره های قبلی و اکنون مرتباًومکرراً پیگیری نموده اند و فقط به منظورتشویش اذهان و زیر سوال بردن عملکرد کانون بازنشستگان مطرح مینمایند وحتی در جلسات متعدداز همین افراد مدعی نیز دعوت بعمل امده تا با کانون همکاری نمایند!!

*زیر سوال بردن افراد خوشنام در قبال انجام کار مشاوره ای در قالب قرارداد فی مابین بصورت کارگروه مشورتی ومتهم نمودن انان به دریافت حق الزحمه مطابق اسناد موجود ؟!!! که هیج ربطی به کانون بازنشستگان در زمان انجام کار ومسئولیت کاری نداشته است.لازم به ذکراست حق المشاوره موردبحث حاصل قریب ۲۰ماه همکاری افرادبامدیرعامل محترم وقت صندوق بازنشستگی میباشد که کلاً معادل دریافتی های حقوق ومزایا یک ماهه مدیرعامل محترم وقت صندوق هم نمیشود؟!!

*پرداخت فاصله‌ دار پاداش پایان خدمت بازنشستگان ۸۳ و ۷۵ و احیای آن با فاصله زمانی که پس ازتلاشهای فراوان ،مکاتبات ومذاکرات متعددتوسط کانون بازنشستگان از چند تن بنمایندگی این گروه علیرغم مخالفت مدیرعامل محترم وقت صندوق بازنشستگی دعوت بعمل امد وباتهیه مقدمات سفر انان وحضور در جلسه با مدیر عامل شرکت مس و در جلسات متعدد حضور داشتند وشاهددفاعیات جانانه کانون ازاین گروه ازبازنشستگان بوده اند، این صورتجلسه نحوه پرداخت پاداش پایان خدمت بدون قیدعدم پرداخت به بازنشستگان محترم ۸۳و۷۵ بنا به توصیه مدیرعامل محترم وقت شرکت توسط معاونت محترم منابع انسانی وقت ابلاغ گردید ولی دراجراییات صورتجلسه حق انان نادیده گرفته شده بود.لذا کانون بازنشستگان بلافاصله مراتب پیگیری خود را شروع نمود وپس ازطی مراحل متعدد بحمداله تحقق یافت.

*تصمیم هیئت امنای محترم صندوق بازنشستگی در تقلیل مشارکین صندوق درترکیب هیات مدیره صندوق ،که بلافاصله کانون بازنشستگان با مکاتبه و جلسه با اعضای هیئت امنا انان را متوجه مغایرت داشتن تصمیم با مفاد اساسنامه را متذکر و اصلاح گردید .

*نماینده ای که قرار شده بود ظرف ۴۸ ساعت جهت حضور در ترکیب هیئت مدیره موسسه بازنشستگی برگزیده و معرفی گردد، لذا بدلیل فورس ماژوری از کلیه اعضای مجمع نمایندگان (بنمایندگی از سوی جامعه بازنشستگان) خواسته شده که نفرات واجدالشرایط را معرفی نمایند و در نهایت آقایان مهندس علی اکبر شیرین بار و محمد حسین پور محمدی انتخاب و طی مکاتبه‌ای رسمی مراتب به هیات امنای محترم شرکت مس ارسال گردید و بدلیل اینکه فرد انتخابی بنا به توصیه هیات امنا بایست از بازنشستگان استان کرمان باشد لذا آقای پورمحمدی را با تایید مجمع عمومی نمایندگان کانون(شهرستانها) انتخاب نمودند.

*موضوع برگزاری انتخابات هیئت مدیره همانطوریکه بارها اعلام نموده ایم و هم اکنون نیز تکرار می‌شود بنا به تصویب درسال ۹۵، مجمع عمومی نمایندگان (بالاترین رکن تصمیم‌گیری اساسنامه کانون)تاهر زمان که کمیسیون ماده ۱۰ قانون فعالیت احزاب و جمعیت‌ها وزارت کشورتایید صلاحیت و صدور پروانه فعالیت انان را توسط وزیر محترم کشورابلاغ نماید ، هیئت مدیره موظف است که فعالیت خود را ادامه دهد .

– لذا بازنشستگان محترم توجه فرمایند که اعضای هیات مدیره کانون همیشه و در همه حال تابع قانون و مقررات قانون گذار بوده و خواهند بود و در صورت تخلف قطعاً تبعات آن را پذیرا هستند.

*درخصوص امور شدن بنا به تصمیم و انتخاب هیات امنای صندوق بازنشستگی افرادی که شایستگی و صلاحیت آنان به هیئت امنای محترم محرز گردیده در قالب یک تیم انتخاب تا مراحل امور شدن را پیگیری نمایند . از جمله یکی از اعضای محترم اصلی هیئت امنا، معاونت مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران، مشاور حقوقی مدیرعامل و ۴ نفر از پیشکسوتان ، اشاره به اصلاح ماده ۱۷ می‌شود صرفاً به منظور زیر سوال بردن و کمرنگ نمودن نمایندگان محترم شرکت ملی صنایع مس ایران و کانون بازنشستگان صنایع مس ایران است و چون موسسه صندوق بازنشستگی در این پیگیری ها وعضویت در تیم مورد نظر به هر دلیلی برگزیده نشده و دراین مقطع نقشی را نداشته سعی شده که کلیات موضوع وزحمات حضار محترم در جلسه با مسئولین محترم وزارت تعاون،کار ورفاه اجتماعی را زیر سوال برده و حتی خدشه ای به اعتبار و نام این بزرگواران وارد آورند که مسئله با درایت و ذکاوت مدیرعامل محترم شرکت ملی صنایع مس ایران و عطف به مکاتبات قبلی ایشان فیصله میگردد.
حاشیه سازی و دامن زدن با محتویات بی اساس ،این موضوع در جلسه مورخه ۹۹/۳/۱۹ با حضور مدیر عامل محترم شرکت مس مورد گلایه مندی معاونت محترم مالی و اقتصادی از رفتار ناشایست برخی از بازنشستگان در فضای مجازی گردید.
کما اینکه این بزرگواران صورتجلسه مذکور را امضا نموده اند، لیکن دلیلی بررافع مسئولیت هیات امنای محترم موسسه صندوق بازنشستگی ومدیرعامل محترم شرکت ملی صنایع مس نخواهدبود.ازانجائیکه شرکت ملی صنایع مس وموسسه صندوق بازنشستگی خصوصی بوده، لذا این تصمیم نمی توانست تاثیر پذیر باشد. در پایان بر خود فرض دانسته فقط به منظور شفاف سازی با صداقت کامل هر آنچه که اتفاق افتاده مختصراً به سمع و نظر همکاران محترم بازنشسته رسانده وبرای انان ارزوی سلامتی وتندرستی نمائیم..
بنابراین دوستان و بزرگان بازنشسته امروزه شما بایست جزء شایسته ترین و بی دغدغه ترین افراد جامعه از لحاظ امیدبه اینده باشید واین را مدیون سال‌ها تلاش و گذران عنفوان جوانی خود با کمترین امکانات و تسهیلات جهت خدمت به میهن اسلامی و شرکت ملی صنایع مس ایران می دانید نه توجه مقطعی و گذری به تصمیمات مسئولین محترم ، کما اینکه آنقدر مناعت طبع و بزرگمنشی در وجود شما دیده می‌شود که به کوچکترین عملکرد مثبت مدیریتها احترام گذاشته و تقدیر و تشکرمی نمایید.

*اطلاع دارید که تعاونی اعتبار پیشرو خاص حساب های مس و سهامداران ان رانیز جامعه بازنشستگان وشاغلین صنعت مس تشکیل می دهند،هیات مدیره کانون بازنشستگان در نیمه اول سال ۹۸ با درایت و رعایت تشریفات اداری و بمنظور تقویت وگردش مالی ان تعاونی که سود حاصله مستقیماً متوجه بازنشستگان سهامدار خواهد شد با صدور مصوبه ای یک حساب بانکی در ان تعاونی افتتاح می نمایدو پس از انجام مکاتبات لازم با تعاونی اعتبار پیشرو واقدامات بانکی ،معرفی صاحبان امضاء کانون ودرخواست کتبی از صندوق بازنشستگی حق عضویت ها به ان حساب واریز ومطابق ضوابط قانونی هزینه میگردد ،ضمناً کلیه مکاتبات ازجمله درخواست افتتاح حساب ،واریز حق عضویت ها بحساب مفتوح به بازرس محترم قانونی کانون ارسال میگردد،ولی متاسفانه بعضاً مغرضانه ونسنجیده آن را به عنوان سوء استفاده مالی قلمداد مینمایند؟!!
لذا به عنوان نمایندگان جامعه پیشکسوتان از کلیه بزرگواران مجدداً تقاضادارد که با وحدت وپیوند ناگسستنی در راه اهداف کانون به جهت ارتقاء وضعیت معیشتی ، رفاهی درمانی و…. گام بردارید و ناخواسته و نادانسته آلت دست این و آن قرار نگیرید و یقین بدانید در صورت تضییع شدن حقی ازاحدی نزد خداوند متعال مستوجب عذاب الهی خواهید شد وازسوی همکاران بازنشسته و وظیفه بگیران محترم مورد انزجار قرار خواهید گرفت .
لذاز آن تعداد انگشت‌شمار بازنشستگان محترم نیز درخواست مینماید خود را با جمع کثیر همکاران بازنشسته همراه و همگام سازند تا بتوانیم با اتحاد ،همفکری و هم اندیشی به اهداف خود نزدیک شویم .
*در مقطعی به کانون اعلام میشودسریعاً تعداد ۱۰نفر کارگر خدماتی جهت کار در رستورانهای شهرمس معرفی نمایید،بلافاصله باصدور اطلاعیه از مسئولین شعبات کانون و اعضای مجمع نمایندگان خواسته شده به تناسب اماری نسبت به معرفی سهمیه ان شعبه اقدام نمایند ودر همین رابطه از اقای مهندس ابراهیمی مدیرمحترم امور بازنشستگان خواسته شد تا از فرزندان بازنشسته ای که کمترین حقوق مستمری را دریافت می دارند و از وضعیت اقتصادی خوب بهره مند نیستند معرفی نمایندتاجایگزین سهمیه کرمان گردندولی ایشان اعلام نمودندفردیاافرادی متناسب باشغل موردنظرسراغ ندارند.لذابا توجه به جمعیت اماری کرمان ۲ نفر، رفسنجان ۳ نفر،سیرجان ۱ نفر،شهربابک ۲ نفر،پاریز ۱ نفر ،تهران ۱ نفر توسط نمایندگان شعبات کانون انتخاب وطی نامه ای به امور نظارت معرفی میگردند،ناگفته نماند علیرغم تخصیص سهیمه وابلاغ نماینده کرمان در هیات مدیره، ولی اعضای مجمع نمایندگان کرمان فردی را معرفی ننمودند؟!وسهمیه انان به سایرمراکزتخصیص یافت.

*نکته آخر اینکه عملکرد کانون در چند سال گذشته به مانند آینه روبروی بازنشستگان محترم قرار دارد و فقط خواهش مینمائیم که یک فیش حقوقی از پنج سال قبل تاکنون را با هم مقایسه نمایند و تسهیلات ایجاد شده غیر مستمر را به آن اضافه نمایید نیاز به هیچ داوری دیگری نیست .
وبهترین قضاوت و داوری راازعملکرد کانون از اقدامات انجام شده و در شرف اجراء را شخصاً خواهید نمود .
انشاالله در اولین فرصت تاریخچه این عملکردبه صورت عام با مستندات آن خدمت شما بزرگواران ارائه خواهد شد .
کانون بازنشستگان این حق را برای خود محفوظ می دارد در صورت هر گونه نشراکاذیب،تهمت ،افترا و ترور شخصیت افراد مراتب را ازطریق مراجع ذیصلاح قضائی پیگیری نماید.

باتشکروقدردانی ازمدیران محترم عامل ،اعضای محترم هیات امنا (هیات مدیره محترم مس) درچندسال گذشته برای یکایک انان ارزوی سلامتی وموفقیت روزافزون می نمائیم.ناگفته نماندچنانچه تعامل،درک متقابل وعزم واراده مثبت اندیشی درخصوص اعطای مطالبات معوقه بازنشستگان، باقیمانده ازسنوات قبل وجودنداشت، قطع به یقین بدانید این توفیقات حاصل نمی گردید.

کانون بازنشستگان براساس رسالت ووظایف تعیین شده باتعامل مسئولین محترم و استفاده ازرهنمودها وهمکاری های بازنشستگان فرهیخته وآزموده وباعزمی راسخ باقیمانده مطالبات واقدامات دردست بررسی واجرایی راپیگیری وانشالله عنقریب به نتایج مطلوبی درجهت رفع دغدغه وارتقا معیشت بازنشستگان بابینش ودرایت مدیریت محترم صنعت مس خواهدرساند…

از درگاه خداوند متعال سلامتی و موفقیت کلیه خادمین صدیق این مرز و بوم اسلامی خاصه بازنشستگان محترم صنعت مس راخواسته و خواهانیم.

هیئت مدیره کانون بازنشستگان صنایع مس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *